NOMINATIONS

Nominating Committe

Nomination for Director General

Nomination Nhury Gutiérrez

Pan American Curriculum Nhury Gutiérrez


Nomination for Associate Director General

Nomination Sylvia Williams

Curriculum Sylvia Williams


Nomination for Recording Secretary

Nomination Yolanda Angélica Colmenares Arriola

Curriculum Yolanda Angélica Colmenares Arriola


Nomination Silvia Calleja Aduna De García

Curriculum Silvia Trinidad Calleja Aduna De García


Nomination for Treasurer

Nomination Martha Miles Stumbo

Curriculum Martha M. Stumbo


Nomination for Historian

Nomination Jani Marichal De Mendoza

Curriculum Jani Marichal De Mendoza

Nomination n María Mercedes Huaccani Anco

Curriculum María Mercedes Huaccani Anco


Nomination for Director Zone I

Nomination Lana Powers Harper

Curriculum Lana Powers Harper


Nomination for Director Zone II

Nomination Mariqueta Melo Churchill

Curriculum Mariqueta Melo Churchil


Nomination for Director Zone IIIA

Nomination Magdalena Santos De Tamez

Curriculum Magdalena Santos De Tamez


Nomination for Director Zone IIIB

Nomination Isabel Bernardo De Ferreras

Curriculum Isabel Bernardo De Ferreras


Nomination for Director Zone IIIC

Nomination Lynda M. Florey Folan

Curriculum Lynda M. Florey Folan


Nomination for Director Zone IV

Nomination Hazel Silva De Fernández

Curriculum Hazel Silva De Fernández


Nomination for Director Zone V

Nomination Ada Rozas De Escobar

Curriculum Ada Rozas De Escobar


Nomination for Director Zone VI

Nomination María Inés Montaldo De Figueiras

Curriculum María Inés Montaldo De Figueiras


Curriculum Format

Circular 1 Postulation Committee


NOMINATING COMMITTEE / COMITÉ DE POSTULACIONES

MAIN MEMBERS / INTEGRANTES TITULARES 

PRESIDENTA:   Helena T.M. Richards -Los Gatos-Saratoga htmrichards@gmail.com ZONA 2
VICE-PRESIDENTA: Nelly Mendoza   (Oruro) necomeal@hotmail.com ZONA 6
Gloria Riddle (Corpus Christi) deglorious@gmail.com ZONA 1
Guadalupe García de Sarabia (Miguel Alemán) lusarabia2005@hotmail.com ZONA 3 A
Miriam Hurtado Rivera (Tlaxcala) m.h.rivera@hotmail.com ZONA 3 B
Guillermina Pozos de Sagayo (Coatepec) gpdesagayo@yahoo.com.mx ZONA 3 C
Dinora Obando (Alajuela) dinora_hidalgo@hotmail.com ZONA 4
Gloria Doig   (Jesús María) gloriadoig@hotmail.com ZONA 5

ALTERNATE MEMBERS / INTEGRANTES ALTERNAS  

Marlene Romano – MRP Washington D.C. vesroma@hotmail.com
ZONA 1
Ada de Pestana- MRP Contra Costa-Alameda adapestana@bcglobal.net ZONA 2
Ana Maria Aguilar – MRP Zacatecas teodorazac@gmail.com ZONA 3 A
Yolanda Aquino -MRP Oaxaca yolisoax@hotmail.com ZONA 3 B
Alicia Olivares – MRP Xalapa alicia_44olivares@hotmail.com ZONA 3 C
Marielos Campos Zumbado = MRP Heredia marieltango@hotmail.com ZONA 4
Julia Moreno – MRP Bogotá julitamoreno@hotmail.com ZONA 5
Martha Aguero Abal – MRP Santiago del Estero marthaagueroabal@hotmail.com ZONA 6

 

© 2017 All Rights Reserved.